Geografie

Rychlebské hory tvoří státní hranici mezi Českou republikou a Polskem

Linii Rychlebských hor mezi Českem a Polskem, směrem od severu k jihu, tvoří hřebenové vrcholy Javorník 768 m, Borůvková hora 899 m (na polském rozcestníku je uvedeno 900 m), Ostrý vrch 795 m, Travná (bývalá celnice, nyní přechod CZ/PL) 670 m, Travná (vrchol) 712 m, Čedičový vrch 746 m, Koníček 850 m, Černý kout (přechod CZ/PL) 755 m, Černý vrch 826 m, Hraničný vrch 752 m, Borůvkový vrch 859 m, Špičák 957 m, Pomezný 921 m, Břidličný 945 m, Kovadlina 989 m, Pasieczna PL 928 m, Klínový 907 m, Klonowiec PL 965 m, Smrk - hraničník 1110 m, (a dále na západ) Brousek 1115 m, Travná hora 1124 m, Bílé kameny 1025 m, Polská hora 1106 m, Kunčický hřbet 1053 m, U červeného kříže 1025 m, Chlupenkovec 980 m, Mlžný vrch 975 m a Kladské sedlo 815 m. Na jih se Rychlebské hory táhnou ke Starému Městu, Ostružné, Lipové a Jeseníku, na východ pak k Písečné, Červené vodě, Vápené, Žulové, Vlčicím, Uhelné a Javorníku. Všechny vrcholy leží na státní hranici CZ/PL nebo vedle ní s maximální vzdáleností do 1 km.

Na následujících mapkách uvidíte hranice Rychlebských hor, jejich zeměpisné členění a také sousední pohoří, vrchoviny a nížiny, které také stojí za zhlédnutí, nebo alespoň některá místa v nich.

Mapy:      1. Hranice Rychlebských hor                 2. Geografické členění                       3. Regiony v sousedství

Několik čísel pro představu o neznámém a opuštěném kraji:

1. Nejbližší dálnice D35 u Mohelnice je 95 km daleko. Nejbližší železniční uzel Zábřeh je 90 km daleko. Krajské město Olomouc je vzdáleno 124 km (cesta přes Hanušovice, Zábřeh), nebo 132 km přes Jeseník, Červenohorské sedlo, Šumperk). V ČR již žádné tak vzdálené město nenajdete. Jen obec Bílá Voda, která je ještě o 6 km dále.

2. V České republice je zhruba 3000 rostlin ohrožených, proto také přísně chráněných. Z toho se více než 1/3 nachází právě v Rychlebských horách.

3. A na rostliny jsou vázáni živočichové. Například hmyz. A na hmyz dále třeba Vrápenec malý. Výrazný pokles početnosti tohoto netopýra, ztráta reprodukční schopnosti a mizení celých populací byly od počátku 60. let minulého století zaznamenány v celé střední Evropě. Vrápenec malý je považován za celosvětově kriticky ohrožený druh. Však mnohé nejpočetnější populace žijí stále v Rychlebských horách. Více na stránce "Ochrana přírody".

4. Průměr hodnot znečištění ovzduší za roky 2016 - 2020 jsou uvedeny v tabulce níže. V součtu se jedná o nejnižší hodnoty v celé střední Evropě.

Tak můžeme pokračovat až do nekonečna.

Malá Fatra, Vysoké Tatry, Alpy a mnohé jiné hory jsou nádherné, ale Rychlebské hory jsou nejkrásnějším místem, kde příroda vytváří umění pro opravdové fajnšmekry. A severní část od Vlčic po Bílou Vodu včetně pohoří od Špičáku po Borůvkovou horu, tedy blízké okolí Javorníku, jsou tou třešničkou na dortu. Je to nejopuštěnější místo. Teprve tady jsem zjistil, že krajina Rychlebských hor a podhůří je ta nejčistší, nejopuštěnější, nejzáhadnější a tedy i nejkrásnější v celé střední Evropě. Ale, je také drsná a divoká. (Více se dozvíte ve fauně a flóře).

Obrázky:      1. Vzdálenost silniční a potažmo i železniční sítě      2. Čistota ovzduší      3. Hranice turismu

A ještě něco na závěr, dobře se vám tu bude spát a uvidíte i hvězdy. "Světelný smog" je na stránce "Ochrana přírody" popsán k tématu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky